Funkcje, które powinien posiadać profesjonalny program antywirusowy

Zagrożenia płynące z internetu bardzo trudno jest wychwycić, nawet najbardziej ostrożnym użytkownikom. Bez pomocy programu antywirusowego jest to wręcz niemożliwe. Zainfekowanie komputera odbywa się wręcz w ułamku sekundy. Mając jednak w swoim posiadaniu poprawnie działający program antywirusowy, nie musisz się o nic martwić. Aby jednak działał poprawnie, musi mieć kilka funkcji.

Dobre programy antywirusowe spełniają te funkcje

Skanowanie plików przez antywirus

Kontrola wszystkich plików poprze skaner

Profesjonalny program antywirusowy działa przez cały czas i regularnie skanuje wszystkie pliki znajdujące się na komputerze. Wychwytuje zagrożenia od razu, gdy tylko się pojawiają. Ważne jest, aby alarm uruchamiał się tylko wtedy, gdy występuje faktyczne zagrożenie. Omyłkowe włączanie programu antywirusowego może zmylić użytkownika. W przypadku pojawienia się prawdziwego zagrożenia, może on nie zareagować odpowiednio.

Monitorowanie stron internetowych, z których korzysta użytkownik

Dobry program antywirusowy nie tylko strzeże pliki na komputerze, ale towarzyszy użytkownikowi podczas jego serfowania po internecie. Trzeba mieć świadomość, że nawet serwisy, z których korzystamy na co dzień, mogą stać się źródłem ataku hackerskiego. Złośliwe kody mogą pobierać się w tle w momencie czytania kolejnych artykułów. Poprawnie działający antywirus wychwyci zagrożenie już w momencie ładowania strony i ostrzeże przed wejściem na nią użytkownika.

Portale społecznościowe pod kontrolą

Wiele ataków hackerskich jest obecnie organizowanych przez portale społecznościowe, na których użytkownicy internetu spędzają bardzo dużo czasu. Klikając w umieszczony przez znajomego link, możemy ściągnąć na swoje urządzenie poważne zagrożenie. Program antywirusowy wychwyci jednak wirusa i zablokuje go.

Aktualizacje

Program antywirusowy powinien w automatyczny sposób aktualizować się. Dzięki temu będzie posiadał rzeczywistą bazę wirusów. Będzie w stanie dzięki temu wyłapywać najświeższe zagrożenia. Trzeba mieć świadomość, że hakerzy każdego dnia wymyślają wiele nowych sposobów, aby atakować urządzenia. Automatycznie aktualizujący się program antywirusowy nie będzie uciążliwy dla użytkownika, a zapewni mu maksymalną ochronę.

aktualizacja oprogramowania

Ochrona danych osobowych

Wiele informacji, których nie chcemy udostępnić przedostaje się do sieci. Mając w posiadaniu program antywirusowy, można skutecznie chronić swoją tożsamość i najważniejsze dane. Ze stron, z których korzystamy będą usuwane nasze dane, a pliki prywatne będą podlegały szyfrowaniu. Dzięki temu informacje o nas nie przedostaną się do nieupoważnionych osób.

Kontrola rodzicielska

Dzieci są małymi odkrywcami. Internet jest dla nich pewnego rodzaju oknem na świat i miejscem, w którym chcą poszukiwać informacji na różne, często nielegalne i nieodpowiednie dla nich tematy. Program antywirusowy może blokować dostęp dzieci do stron, na których absolutnie nie powinny przebywać ani minuty. Kontrola rodzicielska, jaką zapewnia program antywirusowy pozwala na wytypowanie stron, do których dziecko będzie miało zablokowany dostęp.