Jak sprawdzić, czy antywirus działa poprawnie?

Programy antywirusowe są znane użytkownikom już od wielu lat, a właściwie od momentu, gdy komputery zaczęły łączyć się z internetem i potrzebne było zabezpieczenie chroniące je przed wirusami komputerowymi. Obecnie każdego dnia powstaje po kilkaset nowych wirusów, pisanych przez hakerów chcących „opanować świat”. Wielu użytkowników zastanawia się, czy ich program antywirusowy działa poprawnie, i czy zapewnia właściwą ochronę danych. Warto wiedzieć zarówno, w jaki sposób antywirus działa, ale także, czy działa poprawnie.

Zagrożenia w internecie

Powody, dlaczego antywirus nie działa

Nie ma idealnego programu antywirusowego. Każdy ma słabe punkty, które mogą odpowiadać za jego niewłaściwe działanie. Niedociągnięcia przy tworzeniu aplikacji wykorzystują w bezlitosny sposób cyberprzestępcy.

Człowiek największą przeszkodą dla poprawnego działania antywirusa

Niefrasobliwość użytkownika jest najczęstszą przyczyną niepoprawnego działania programu antywirusowego. Bardzo często internauta za wszelką cenę chce odwiedzić daną stronę internetową, nawet jeżeli otrzymuje od systemu informacje, że jest ona niebezpieczna. Wchodząc na nią, automatycznie naraża się na niebezpieczeństwo, jakim jest zawirusowanie komputera.

Poleganie tylko na sygnaturach

Wiele programów antywirusowych korzysta głównie z sygnatur do wykrywania zagrożeń. Jest to jednak metoda nieskuteczna, jeżeli chodzi o nieznane i dopiero co powstałe wirusy.

Korzystanie z programów, których nie umiemy obsługiwać

Ochrona programu antywirusowego może odbywać się na wielu polach i monitorować wiele aktywności użytkownika. Niestety, czasem decydujemy się na zakup programu, którego działania kompletnie nie rozumiemy i nie umiemy dopasować go do swoich potrzeb. Jesteśmy zarzucani komunikatami, które bagatelizujemy, bo nie potrafimy ich poprawnie odczytać.

Korzystanie z antywirusa zawierającego błędy

Niektóre antywirusy posiadają liczne błędy niepozwalające na ich poprawne działanie. Stają się więc słabym ogniwem, przez który haker może przejąć kontrolę nad komputerem.

Czy Twój antywirus działa poprawnie? Sprawdź!

Antywirus jest ważnym oprogramowaniem, który powinien znaleźć się na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Istotne jest, aby korzystać z programu we właściwy sposób oraz kontrolować to, czy jest włączony przez cały czas.

Czasem zdarza się tak, że antywirus z różnych względów wyłącza się automatycznie, a tym samym ochrona komputera jest niemożliwa. Pamiętaj, aby przy każdym włączeniu komputera zwrócić uwagę na ikonę antywirusa. Jeżeli pojawiły się na niej jakiekolwiek zmiany, trzeba zorientować się, z jakiego powodu wystąpiły.

Od czasu do czasu warto prześledzić ustawienia i funkcje, z których w standardowym wymiarze korzysta program antywirusowy. Może zdarzyć się, że po skanowaniu bazy wirusów i usuwaniu ewentualnych zagrożeń, w programie przegrupowano dostępne funkcje. Aby antywirus mógł działać poprawnie, wszystkie funkcje potrzebne do ochrony powinny być aktywne.

Kontrola programu, z którego korzystasz jest podstawą, jeżeli chcesz, aby zadziałał wtedy, gdy naprawdę będzie potrzebny.