Przestrzegaj tych zasad, a Twoje urządzenia będą bezpieczne

Czy wiesz w jaki sposób zabezpieczyć laptop, tablet lub smartfon, aby znajdujące się na nich dane w żaden sposób nie były zagrożone? Jeżeli nie, koniecznie zapoznaj się z poniższymi zasadami bezpieczeństwa. W dobie internetu niezwykle ważne jest, aby każde urządzenie z dostępem do sieci miało zainstalowany program antywirusowy. Bez tego ani rusz! Sam antywirus jednak nie wystarczy. Od użytkownika wymaganych jest również kilka podstawowych zasad, które jeżeli będą przestrzegane, zapewniają maksymalny stopień bezpieczeństwa.

1.Strzeż dostępu do urządzeń, aplikacji i kont bardzo dobrymi hasłami

Nie masz hasła na swoim telefonie, komputerze lub tablecie? To duży błąd. Czas to zmienić. Nawet, jeżeli masz pełne zaufanie do bliskich osób, z telefonem lub tabletem wyruszasz w miasto, a tam już znajduje się szereg osób, które chciałyby uzyskać dostęp do Twoich danych. Potrzeba zaledwie kilka sekund, aby włamać się do sprzętu niezabezpieczonego odpowiednim hasłem.

Podstawowym hasłem ustawianym na wielu urządzeniach jest hasło dostępu do komputera. Nie powinno to być ani Twoje imię i nazwisko, ani nazwa samego urządzenia. Wysil się nieco i skonstruuj hasło, z którego złamaniem będzie większy problem. Najlepiej, jeżeli będzie zawierało znaki specjalne, cyfry oraz duże litery. Im bardziej skomplikowane hasło, tym lepiej. Tą samą zasadą kieruj się podczas ustawiania haseł do kont internetowych.

Dodatkowym zabezpieczeniem, jakie możesz zastosować na komputerze jest wygaszacz ekranu. Należy ustawić laptop w taki sposób, aby po maksymalnie 10 minutach braku aktywności wprowadzał się w stan uśpienia z koniecznością ponownego wpisania hasła, aby uruchomić go na nowo.

2. Zaszyfruj swoje dane

Zaawansowanym rozwiązaniem, na jakie możesz się zdecydować jest zaszyfrowanie dysku na laptopie lub komputerze stacjonarnym. Taką opcję możesz wybrać w momencie konfiguracji systemu. W ten sposób zaszyfrujesz nie tylko wybrane pliki, ale cały dysk znajdujący się na komputerze. Dzięki temu, nieupoważnione osoby nie będą mogły odczytać znajdujących się na nim danych. Pamiętaj, aby zrobić to zaraz po zakupie komputera.

Szyfrowanie danych na dysku komputera

3. Wykonaj kopię zapasową danych

Jeżeli często podróżujesz, zabierasz swoje urządzenia do kawiarni, na spotkania ze znajomymi, istnieje spore ryzyko, że albo ktoś ukradnie Ci sprzęt, albo po prostu go zgubisz. To zwykle wiąże się z utratą danych, w tym zdjęć. Aby stracić tylko urządzenie, a nie wszystkie dane, pamiętaj o regularnym tworzeniu kopii zapasowej. Najlepiej przenoś w regularnych odstępach czasu dane z urządzeń na dysk zewnętrzny. Co prawda pewną część danych, tych najbardziej aktualnych możesz utracić, ale nie będzie to strata całościowa.

Popularne jest także przechowywanie danych w chmurze. To także wygodny sposób, aby nie utracić wszystkich danych w momencie kradzieży czy zainfekowania komputera. Pamiętaj jednak, że wirus może zaatakować nie tylko komputer, ale wszystkie powiązane z nim serwery.

4. Regularnie aktualizuj system

Zdarzyło Ci się przekładać w nieskończoność aktualizację systemu operacyjnego ze względu na brak czasu lub lenistwo? Pamiętaj, że brak aktualizacji jest furtką dla hakerów do włamania się do Twojego komputera czy smartfona. System, który nie jest aktualizowany regularnie przestaje działać sprawnie. Nie posiada aż tak dużych zabezpieczeń, ponieważ nie znajdują się na nim aktualne, zaawansowane zapory nowej generacji.

5. Nie otwieraj niewiadomego pochodzenia załączników dołączonych do wiadomości e-mail

Wirusy bardzo często rozsyłane są w wiadomościach e-mail. Nie należy otwierać plików, które trafiły do spamu lub wyglądają podejrzanie. Bardzo często wiadomości, w których znajdują się wirusy informują o tym, że udało nam się wygrać nagrodę. Częstym zjawiskiem jest także przesyłanie faktur, które mamy do zapłaty. Klikając na plik, automatycznie pobieramy na komputer aplikację szyfrującą wszystkie dane.

Ostrożności nigdy za wiele. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy wiadomość jest wirusem, lepiej zignoruj e-mail.

Niebezpieczne wiadomości e-mail

6. Nie wchodź na podejrzane strony internetowe

Jeżeli oprogramowanie lub strona internetowa budzi Twoje wątpliwości, natychmiast zrezygnuj z korzystania z niej i włącz program antywirusowy w celu przeskanowania komputera. Złośliwe oprogramowania korzystają z bardzo estetycznie wyglądających skryptów i aplikacji, które mogą jednak niepostrzeżenie wedrzeć się do komputera. Choć wydaje się, że pobrana aplikacja nic nie zmieniła, zaczyna drążyć w systemie i wyłącza po kolei jego funkcje. Może wykraść dane dostępu do kont, z których regularnie korzysta użytkownik czy zaszyfrować wszystkie dane znajdujące się na komputerze. Rozważne przeglądanie sieci jest tu podstawą.