Antywirus – czy tego programu potrzebuje każdy komputer?

Podstawowym zadaniem każdego antywirusa jest zabezpieczenie komputera przed wszelkimi zagrożeniami pochodzącymi z sieci. Dostępne obecnie propozycje, w mniejszym lub większym stopniu zapewniają bezpieczeństwo i ochronią dane. Wielu osobom weszło już w nawyk instalowanie programu antywirusowego zaraz po zakupie komputera, smartfonu czy tabletu. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, które zapewnia bezpieczne korzystanie z sieci. Wszystkie dane, które użytkownik przechowuje na komputerze są dzięki temu chronione.

skanowanie plików komputera

Podstawy, czyli jak działa antywirus?

Każdy program antywirusowy składa się z dwóch niezależnych modułów:

  • skanera – bada pliki zarówno automatycznie, jak i na specjalne żądanie użytkownika. W ten sposób zapewniana jest podstawowa i niezwykle skuteczna ochrona przed złośliwymi oprogramowaniami. Regularnie uruchamiając skaner, można będzie wykryć odpowiednio wcześnie zagrożenia, które chcą przedostać się do komputera,
  • monitora – jego praca jest nieustanna, co pozwala na automatyczne wykrywanie wszystkich niebezpieczeństw, które chcą wedrzeć się do komputera. Użytkownik zyskuje pełną kontrolę podczas przeglądania stron internetowych i pobierania plików. Zostanie poinformowany o zagrożeniu, jeżeli takowe wystąpi.

Jaki antywirus warto wybrać?

W sieci można znaleźć wiele propozycji od różnych firm, które zajmują się produkcją programów antywirusowych. Jak w tym gąszczu wyłonić dobry i bezpieczny system zabezpieczający? Warto korzystać przede wszystkim z polecanych i sprawdzonych rozwiązań proponowanych przez renomowane firmy. Godnym uwagi oprogramowaniem jest na pewno Panda, o którym przeczytasz więcej na łamach magazynu KomputerSwiat. Ten program antywirusowy pochodzi od renomowanej firmy, która od wielu lat działa na rynku, dostarcza oprogramowania do ponad 190 krajów, a antywirus jest tłumaczony na 23 języki. Potwierdzeniem skuteczności, z jaką działa jest grono ponad 30 milionów zadowolonych użytkowników na całym świecie, które mu zaufały.

Programy antywirusowe są dostępne w wersji płatnej i darmowej. Firma Panda udostępnia obie opcje. Można zarówno korzystać z darmowego oprogramowania, jak i kupić na własność rozszerzoną, zaawansowaną wersję. Trzeba pamiętać, że bezpłatne programy mają pewne ograniczenia i konieczna jest rozwaga w korzystaniu z zasobów sieci. Płatne systemy w szerszym zakresie są w stanie ochronić nawet najbardziej nierozsądne zachowanie użytkownika w internecie. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej ochrony potrzebujesz? Pełnej, czy w ograniczonym wymiarze?

Dlaczego warto zainstalować na komputerze antywirus?

  • Twoje dane będą chronione. Na komputerze, tablecie oraz smartfonie bardzo często przechowujesz wszystkie ważne pliki, dane oraz zdjęcia. Nie chcesz ich stracić. Antywirus pomoże ochronić je przed złośliwymi oprogramowaniami oraz atakami hackerskimi.
  • Bezpieczne buszowanie po sieci. Istnieje bardzo dużo stron internetowych, które są po prostu wirusami. Wchodząc na nie, automatycznie pobierasz dane niebezpieczne dla urządzenia, z którego korzystasz. Antywirus poinformuje Cię o tym, abyś natychmiast opuścił tę witrynę lub w ogóle nie dopuści do wejścia na nią.
  • Nierozważne zachowania są kosztowne. Zainfekowanie komputera wirusem może mieć swoją cenę. I to bardzo wysoką. Może dojść nawet do nieodwracalnych szkód, a tym samym do całkowitego zniszczenia komputera. Hakerzy, którzy zaszyfrowali dane na komputerze mogą również żądać od użytkownika zapłaty za ich ponowne udostępnienie.