Nieco faktów odnośnie zrobienia tego samemu.

Nieco faktów odnośnie zrobienia tego samemu.

Beton cechuje się wziętością a także trwałością ze wszelkich materiałów budowlanych. Jest on tak wytrzymały, że wykonanie w nim otworów to nie byle wyzwanie.
Decydując się na wiercenie w betonie winniśmy niezwłocznie porzucić tradycyjną wiertarkę. Jest ona wyłącznie użyteczna zaledwie przy betonie komórkowym, zaś w klasycznym murze jest już zbyteczna. Winniśmy zatem przerzucić się na wiertarkę udarową. Nawet lepszym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie młotowiertarki. instrument tego rodzaju zaopatrzony jest w udar pneumatyczny lub mechaniczny.

Tworzenie przepustów w murze

wycinanie otworów w betonie 

Wydajne wiercenie otworów w betonie nie byłoby wykonalne bez doboru odpowiednich przyrządów. Mowa tutaj zwłaszcza o wyborze wiertła. Do wiercenia mniejszych otworów starczą tradycyjne wiertła widiowe. Natomiast duże otwory żądają już zastosowania wierteł koronowych, jakie posiadają ostrza po zewnętrznej stronie. Dobór kołków to zarówno ważny atrybut. W wypadku betonu zadbajmy o kupno kołków rozprężnych, jakich średnica musi być przystosowana do średnicy wierteł. Chcąc rozpocząć własnoręczne wiercenie potrzebujemy pamiętać o przestrzeganiu zasad BHP. Przede wszystkim trzeba przyszykować miejsce pracy. Nic nie powinno zakłócać naszych ruchów podczas robienia otworów. Przed zaczęciem zajęcia warto uprzednio wypróbować poprawność przymocowania wierteł i funkcjonowanie urządzenia. Winniśmy określić wymiary otworów i podkreślić je ołówkiem.

Wycinanie otworów w betonie żąda użycia udaru, ale jest to możliwe tylko wtedy gdy odczujemy opór. Im twardszy okaże się surowiec, tym niższa winna być szybkość obrotowa. Gdy wiertło zaklinuje się w betonie, trzeba przerwać pracę, wyłączyć sprzęt, wyjąć je z otworu a dopiero wówczas rozpocząć ponownie wiercenie. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, wobec tego wierćmy roztropnie. Poza tym przed rozpoczęciem wiercenia w betonie trzeba zweryfikować, czy w miejscu docelowego otworu nie zostały umieszczone kable bądź rury.
Na podstawie powyższych rad możemy zabrać się za samodzielne wiercenie. Zasady BHP umożliwią nam sfinalizować pracę bezpiecznie.

Comments are closed.